23948sdkhjf

Carlsberg-topchef: Debat om amerikansk boykot er dansk

Salget af Pepsi går fortsat strygende for det danske bryggeri Carlsberg, som har licens til at producere og sælge den amerikanske sodavand på flere markeder i Europa.

Det fortæller topchef Jacob Aarup-Andersen, efter at selskabet netop har fremlagt tal for årets første tre måneder.

Her bekræfter han også, at Carlsberg derfor primært ser den verserende debat om at boykotte amerikanske varer som et dansk tema.

- Det korte svar er ja. Vi ser rigtig stærk vækst i Pepsi på tværs af vores europæiske markeder, siger han til MarketWire.

- Og derfor må konklusionen være, at hvis du scanner på tværs af sociale medier, så er det en debat, der er mere kraftig i Danmark, end den er i de øvrige lande, hvor vi opererer.

Danskere opfordrer til boykot

Fremgangen for den brune læskedrik fremhæves også flere steder i Carlsbergs kvartalsmeddelelse, hvor Pepsi bliver kaldt en af vækstmotorerne i både Sverige, Norge og Schweiz. Hertil tilskrives Pepsi Max-mærket at stå for vækst i Storbritannien, hvor det dermed udgør en større markedsandel blandt de mange colaprodukter, oplyser bryggeriet.

Udviklingen sker sideløbende med, at der i Danmark har kørt en debat om boykot af amerikanske varer i et forsøg på at vise modstand mod USA's præsident Donald Trump. På sociale medier har danskere opfordret til at undlade at rejse til USA og at gå uden om amerikanske varemærker. Hertil har dagligvarekoncernen Salling har gjort det lettere for forbrugerne at udpege udenlandske varer.

Ser lille dyk i cola-salg

Ifølge Jacob Aarup-Andersen er effekten dog begrænset i Europa, men han anerkender, at de ser en lille effekt på markedet herhjemme. Her står Carlsberg bag salget af Coca-Cola, mens det er branchefællen Royal Unibrew, der har licens til at sælge Pepsi.

- Selvfølgelig er der en debat i mange lande, men vi ser det ikke på forbruget i de øvrige lande. Vi ser en lille effekt i Danmark på vores Coca-Cola-salg, siger han.

- Men det er ikke dramatisk. Til gengæld ser vi i Danmark en rigtig stærk vækst i Tuborg Squash, og den er stærkere, end det pres vi ser på Coca-Cola. Så overordnet set, så er vores læskedrikforretning i Danmark også stigende i første kvartal, siger topchefen.

Også Mikkel Emil Jensen, der er senioranalytiker i Sydbank, har noteret sig væksten for Pepsi, som Carlsberg fremhæver.

- Det tyder ikke på, at debatten har haft nævneværdig indflydelse, og måske det er mere udtalt i Danmark, end det har virket som om, siger han.

.\\˙ MarketWire

Artiklen er en del af temaet Leverandører.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.084